O MNE

Kedysi som si občas myslela, že viem viac ako ostatní. Dnes skláňam hlavu pred múdrosťou Vermíru a hlboko si vážim každú skúsenosť, svoju aj druhých ľudí. Baví ma život, milujem svoju rodinu, kone a bývanie v prírode. Rada píšem, sprevádzam deti a dospelých poznaním seba a sveta koní a vraj inšpirujem:-)

Na mojej ceste mi pomohli rodičia, múdre knihy, príroda, čas osamote a inšpirácie od múdrych žien a priateliek, kurz Poznej svúj cíl u Zdenky Jordánovej, Business Coaching Collage, štúdium dejín filozofie, kone a ľudia, ktorí mi nastavili zrkadlo, aj keď nebolo vždy veľmi príjemné:-) 

Môj príbeh

V posledných rokoch som urobila niekoľko intuitívnych a často nelogických rozhodnutí, ktoré však nadobro zmenili môj život. Pár z nich mi v kľúčových situáciách pomohlo získať nadhľad, udržať smer a "nezblázniť sa". Bol ním výcvik koučov v Business Coaching Collage, 3 ročný kurz Poznej svúj cíl u Zdenky Jordánovej v Čechách a niekoľko seminárov s úžasnými ženami ako Katinka Soetens, Surya Cinzia Donnoli, Tereza Ruth či Kristína Dubajová. Tieto stretnutia mi otvorili oči a srdce a doplnili zručnosti, ktoré mi pomohli prekonať najťažšie obdobie života.

V lete 2015 zomrela moja mama (podľahla rakovine rovnako ako môj otec 20 rokov predtým) a ja som si začala viac uvedomovať hodnotu vlastného života a šťastia. A tak som odišla z dobre platenej práce v medzinárodnej korporácii, ktorá ma už nenapĺňala, do "vzduchoprázdna", bez istoty trvalého príjmu. Rozhodla som sa splniť si detský SEN a kúpila som si koňa. Po absolvovaní základného kurzu chovu koní a pár seminároch s koniarmi, som mojej kobylke postavila ohradu kúsok od domu a verila, že nejako to zvládnem.

V čase úplnej neistoty z nového života a smútku v duši zo straty blízkych aj zo straty ilúzií o úspechu v práci, mi môj partner a otec našej 7 ročnej dcérky oznámil, že odchádza, pretože sa zamiloval do inej ženy a náš vzťah ho už nenapĺňa. Aj keď moja duša vedela, že je všetko ako má byť, dala som priechod svojim pocitom a počúvala som čo sa vlastne vo mne deje. Cítila som sa odkopnutá, nepotrebná, nepochopená, nemilovaná, bezcenná a slabá. A zrazu som pochopila, že všetko moje "snaženie sa" o jeho lásku, bol len zúfalý pokus nájsť lásku sama v sebe. Došlo mi aj to, prečo som všetky moje "projekty", ktoré som dovtedy iniciovala či reálne začala robiť, nedokázala dotiahnuť do konca a prečo z nich mali osoh skôr iní. Pred očami mi prebehol celý môj život a všetky jeho zákutia. Rozpadlo sa mi všetko, čomu som verila.

No, a keď máte 43, šediny na hlave, žiadne istoty, len vlastný život a ďalší rozbehnutý "projekt" (kone), tak máte príležitosť zužitkovať všetko, čo ste sa doteraz naučili... alebo sa zrútiť. Môžete si dať na jednu misku váh svoje šťastie a dobrý pocit zo života a na druhú sebaľútosť a pocit obete. A potom sa stačí rozhodnúť pre jednu misku a nasledovať svoj cieľ. Dennodenná práca pri koňoch ma naučila zotrvávať v prítomnosti a dôverovať si. Sebakoučing mi pomohol čerpať z toho, čo sa mi už podarilo a hlavne vytrvať. Keď som nevedela, ako ďalej, písala som, kreslila som si koučovacie mapy a škály a kládla sama sebe nekonečné otázky. Pozorovala som oblaky a meniacu sa prírodu. Meditovala som a počúvala svoj vnútorný hlas. Znovu a znovu. Aj keď som padala únavou, čelila nepredvídateľným okolnostiam a nepriazni počasiu na vlastnej koži, cítila sa úplne sama na všetko a bála sa čo bude ďalej, nikdy som zo zreteľa nestrácala svoj hlavný zámer - cítiť sa vo svojom živote dobre. Stanovila som si kroky, potrebné k dosiahnutiu cieľa a kontrolovala ich splnenie. Sústredila som sa na to, čo môžem sama ovplyvniť a na čo vládzem, ale keď bolo potrebné, požiadala som o pomoc. Načúvala som svojim pocitom a nechala ich ukázať mi cestu. Prestala som bojovať a pustila som všetko, čo mi bránilo byť slobodná a šťastná. Pustila som okovy sebahodnotenia a prestalo mi záležať na tom, kto si čo o mne pomyslí. Aj vlasy som si prestala farbiť... veď som to stále ja:-)

Dnes som DOMA.. spokojná sama so sebou a šťastne zamilovaná. Žijem uprostred prírody s mužom, ktorého bývalá žena žije s mojim bývalým mužom a naše deti vravia, že majú 4 rodičov. A hoci to nie je vždy jednoduché, už viem, ako ďalej, aj keď presne neviem ako ďalej. Nikto nikdy nepovedal, že ísť nevyšlapanou cestou je jednoduché. Ale keď ste na nej, viete, že ste "správne".

A dostať sa k tomuto pocitu "som správne" veľmi rada pomáham aj iným ľuďom. Niekedy v meste, inokedy v kaviarni alebo na farme, pretože v kontakte s koníkmi sa "koučuje" úplne najkrajšie. Tu majú ľudia možnosť nahliadnuť do svojich vlastných snov, prehodnotiť svoj rebríček hodnôt, vidieť veci z nového uhlu pohľadu, z nadhľadu a objaviť svoje zdroje i stanoviť si nové ciele a kroky vedúce k ich naplneniu.

A ak sa niekomu nechce premýšľať ani ponárať do vlastnej hĺbky a potrebuje len odstup od svojich vlastných problémov, odporúčam to, čo zaberá vždy: fyzickú prácu v dotyku s prírodou. Niekto má na to záhradku alebo zbieranie byliniek. Na farme je práce dosť a to, čo pomáha mne aj mojim priateľom, som nazvala "hovnoterapia":-) Také obyčajné kydanie hnoja je často omnoho účinnejšie ako siahodlhé rozhovory v snahe zbaviť sa nepotrebného. U nás stačí pár fúrikov:-)

Od počítača k lopate

  • pri koňoch, lopate a koučingu od roku 2016

  • 6 rokov v marketingu a customer experience pre oblasť telekomunikácií (Orange)

  • 18 mesiacov vo vlastnom štúdiu pre vzdelávacie aktivity

  • 18 mesiacov s vlastným e-shopom (Biobaby)

  • 3 roky na materskej dovolenke

  • 2 roky vo vlastnom školiacom stredisku a penzióne uprostred lesov Malých Karpát

  • 7 rokov v kvalitatívnom prieskume trhu (TNS AISA)

  • 3 roky v banke (VUB)

  • 3 roky štúdia dejín filozofie na UK